Офіційний сайт народного депутата України Валерія Дубіля

Усі новини дня

30 жовтня 2017

Незважаючи на брудні технології влади, «Батьківщина» лідирує на виборах до ОТГ

  • 14:32

Влада вдалася до найбрудніших методів отримання голосів, але хитромудрі схеми не спрацювали на виборах 29 жовтня до ОТГ.

Про це заявив народний депутат, голова Чернігівської обласної парторганізації ВО «Батьківщина» Валерій Дубіль.

«І до, і під час проведення виборів провладні партії намагалися підкупом, з порушеннями виборчого законодавства скупити голоси українців. Та люди розуміють, що сьогодні вони отримають 500 грн, а завтра ці гроші «зїдять» псевдореформи і нищівна політика влади».

Валерій Дубіль наголосив, що голосування показало справжню картину підтримки народом партій. Незважаючи на брудні технології влади, «Батьківщина» лідирує на виборах до ОТГ:

«На Чернігівщині, за попередніми даними з дільниць, ми набрали понад 30% голосів. Це найвищий показник в області! Відрив від наступної партії – 11%. Українці – розумна нація, вони бачать, що «Батьківщина» за майже 20 років історії завжди відстоювала інтереси простого народу, і це пояснює такий високий результат».

Валерій Дубіль подякував землякам за їхній вибір і запевнив, що новообрані депутати і голови громад від «Батьківщини» зроблять все можливе, щоб зробити громади заможними і не допустити захоплення українських земель аграрною мафією.

За матеріалами ba.org.ua.

29 жовтня 2017

Валерій Дубіль: Хаос під час виборів в ОТГ демонструє методи, якими влада керує країною

  • 17:03

Невключення кандидатів до виборчих бюлетенів, підвіз людей до виборчих дільниць та видача «лівих» бюлетенів – усе це демонструє, що влада не може організувати демократичні вибори та готова вдатися до крайнощів, аби набрати якомога більше голосів.

Про це повідомив народний депутат, голова Чернігівської обласної парторганізації ВО «Батьківщина» Валерій Дубіль.

За його словами, влада продовжує обманювати людей перевіреними методами.

«В Ічнянській ОТГ представники Радикальної партії Олега Ляшка на дільницях використовують «нову» схему. На кожній дільниці зареєстровано близько 10 спостерігачів від цієї партії. На дільницю по черзі заходять 2 спостерігачі від РПЛ зі списками, голосують самі, і відзначають кожен по 10 людей, які голосують паралельно. Потім ці два спостерігачі виходять і заходять два інші. Мабуть, таким чином фіксують виборців, які продали свій голос», – заявив народний депутат.

Валерій Дубіль відзначив, що у Талалаївській ОТГ Радикальна партія використовує інші методи – їхні спостерігачі ставлять виборцям позначки на запрошеннях.

«Ці всі факти прямо свідчать про те, що вже запустили механізм «купівлі» голосів виборців. Адже з цією позначкою люди, ймовірно, зможуть отримати кошти за голос», – додав він.

Окрім того, на дільницях вдаються до підміни бюлетенів, і, як наслідок, зриву виборчого процесу.

«На дільниці № 740761 виборцям дають бюлетені, які не відповідають виборчим округам, де вони зареєстровані. Вже три виборці отримали «не ті» бюлетені. Таким чином, люди не змогли повною мірою реалізувати своє гарантоване Законом України право обирати. Це – грубе порушення виборчого законодавства», – переконаний політик.

На переконання Валерія Дубіля, влада не може чи не хоче організувати демократичні вибори.

«Так само вона не може чи не хоче зробити життя українців гідним. Хаос під час виборів в ОТГ прямо показує методи, якими влада керує країною», – резюмував голова Чернігівської обласної парторганізації ВО «Батьківщина».

За матеріалами ba.org.ua.

26 жовтня 2017

Вся правда про урядовий Закон №6327: на що очікувати українцям

  • 14:21

Законопроект №6327, який Уряд охрестив медичною реформою, ще під час обговорення викликав бурхливі дискусії. Доки команда в.о. міністра Уляни Супрун рекламувала майбутні зміни у системі охорони здоров'я, запускаючи в народ гасло про те, що гроші будуть «ходити» за пацієнтом, депутати вносили сотні правок до законопроекту №6327, який буквально тріщав по швах через невідповідність нормам Конституції і наявність потенційних загроз, - і для лікарів, і для пацієнтів.

Після тривалих дискусій 19 жовтня Верховна Рада все ж прийняла закон, який повинен запустити медичну реформу. Які ж наслідки матиме його впровадження для здоров’я української нації? Спробую зняти навязані МОЗом рожеві окуляри і розвінчати ті міфи, які так старанно конструює команда т.зв. «реформаторів МОЗ».

Закон №6327 створив корупційного монстра

Після сотень внесених правок до законопроекту більшість його положень змінились кардинально, єдине, яке залишилося незмінним, - створення Національної служби здоров'я, центрального органу влади, в розпорядження якого буде щорічно потрапляти 70-80 млрд гривень.

Насправді закон 6327 справедливіше було б назвати «законом однієї бюджетної програми», або «законом про централізацію медичної субвенції», оскільки вся його суть зводиться до того, що відтепер саме Національна служба здоров'я розподілятиме фінансування між усіма медустановами країни. До цього часу кошти з бюджету безпосередньо спрямовувалися в регіони.

У функції Національної служби здоров'я від початку заклали корупційний механізм. Нацлужба самостійно визначатиме потребу в фінансуванні кожної медустанови, сама розраховуватиме вартість медпослуг, здійснюватиме фінансування, контролюватиме ефективність використання коштів і навіть стежитиме за інформаційним висвітленням процесу. Нацслужба монопольно розподілятиме до 150 млрд грн на рік.Тим часом діяльність цього державного органу фактично ніхто не буде контролювати!

Закон №6327 змусить лікарів масово звільнятися

Масове звільнення лікарів - це та проблема, яку ми можемо прогнозувати вже сьогодні. Одна з головних причин - нестача коштів для виплати зарплат. Проста арифметика: в цьому році тільки підняття мінімальної зарплати медикам до мізерних 3200 грн призвело до «діри» в бюджеті на цілих 4 млрд грн. І це при тому, що на медичну субвенцію в цілому виділили 56 млрд. Отже реальна мінімальна потреба у фінансуванні медичних установ у цьому році близько 60 млрд грн.

З цих мільярдів на виплати заробітної плати припадає близько 65-86% медичної субвенції, яку отримують регіони. У Законі №6327 не передбачені додаткові джерела фінансування галузі. Та МОЗ говорить, як тільки закон буде працювати, з грошей, які виділяються на охорону здоров'я, будуть не тільки виплачувати зарплати і оплачувати утримання лікарень, а й закуповувати медикаменти та витратні матеріали для надання гарантованого пакету медичних послуг.

Для того, щоб закупити ліки з Національного переліку на 2017 рік, буде потрібно майже 15 млрд грн. Фінансування ж галузі збільшувати не планують, а гроші на лікування можна виділити тільки з зарплатного фонду. Робимо висновок: очікується масове звільнення лікарів, а також скорочення їхніх посад, оскільки грошей на зарплати просто не залишиться. І це при існуючому рівні зарплати.

Але ж, після введення Закону №6327 у дію, зарплату обіцяють підняти - до 18,2 тис. грн (на 250% від середньої по країні). Профспілки порахували: при тій кількості лікарів, які працюють сьогодні по країні, на це треба більше 200 млрд грн. А МОЗ говорить, що у 2020 році (рік, коли Закон вступить у силу в повному обсязі) фінансування може бути збільшено тільки до 85 млрд грн, і інших джерел фінансування не передбачається.

Ця сума - лише третина від необхідного фінансування. Щоб забезпечити медиків такою зарплатою, доведеться скоротити їхню кількість на дві третини або затвердити такі нормативи, при яких виконати роботу в повному обсязі і отримати 100% зарплати виявиться фізично неможливо. Або знайти додаткові джерела фінансування галузі (які мали бути продумані у законі).

Закон №6327 залишить українців без доступної медицини

На словах реформатори декларують поліпшення функціонування системи охорони здоров'я. Насправді ж - намагаються залишити українців без доступної медичної допомоги.

Основна проблема, з якою зіткнуться мешканці малонаселених міст та селищ, - закриття медзакладів. Система фінансування лікарень, яка буде впроваджуватися відповідно до норм прийнятого закону, передбачає, що гроші надходять тільки за надані послуги. Так, лікарні, які обслуговують малу кількість пацієнтів, отримають недостатню кількість коштів, щоб покрити, у тому числі, і витрати на утримання лікарні. На жаль, Закон №6327 не передбачає ні перехідний період, який би дозволив адаптуватися лікарням до нових умов господарювання, ні інвестиційні проекти з перепрофілювання малонавантажених лікарень.

Українці зіткнуться і з браком лікарів: закриття лікарень незмінно призведе до звільнення фахівців. Залишившись на вулиці, багато хто з них не зможе повернутися у професію - доступних державних програм з перепрофілювання лікарів немає, а спеціалісти пенсійного і передпенсійного віку (яких в Україні 60-65%) не будуть переучуватися.

Закон №6327 вб’є сільську медицину

Новоприйнятий Закон передбачає, що тарифи, за якими фінансуватимуться малонавантажені сільські ФАПи та амбулаторії (а таких у селах понад 60%) будуть такими ж, як і для медустанов у містах з великою кількістю населення. Та розробники не врахували, що утримувати медичну інфраструктуру на селі набагато дорожче, ніж у місті.

Для утримання сільських медзакладів необхідно виділення додаткових коштів в розмірі близько 172 грн на людину – про це говорили ще під час презентації президентського закону про сільську медицину. І це - середній показник. Насправді, у кожного ФАПу і амбулаторії свої потреби, які залежать від кількості пацієнтів, територіального розташування, технічної оснащеності медустанови і інших чинників. Цей показник обов'язково повинен розраховуватися індивідуально для кожного регіону і враховуватися при виділенні фінансування. Замість цього, відповідно до положень прийнятого Закону №6327, Національна служба здоров'я забирає гроші з місцевих бюджетів, займаючись «зрівнялівкою».

Закон №6327 зробить громади банкрутами

Замість успішної децентралізації і заможних громад на ОТГ чекають злидні і банкрутство. Коли формувалися громади, на баланс вони прийняли установи охорони здоров'я, і до сьогодні їхнє фінансування відбувається за рахунок медичної субвенції. Закон №6327 передбачає, що громади припинять отримувати субвенцію і змушені будуть утримувати всю медичну інфраструктуру з коштів власного бюджету. Ця стаття витрат стане непідйомною для багатьох громад і напевно призведе до їхнього банкрутства.

Медреформа - складний процес, до якого поки не готовий сам МОЗ

Переформатування діяльності медустанов після введення в дію Закону №6327 пов'язано буде зі зміною принципу їхнього фінансування. Зокрема, медустанови отримуватимуть компенсацію за вже надані послуги. Щоб перевірити, як така модель діє на практиці, МОЗ запустив пілотний проект, у рамках якого перевів на оплату за надані послуги чотири інститути НАМН України. Процес виявився складним, викликав багато запитань і тяганини в отриманні фінансування. Варто врахувати, що в цьому випадку нова модель оплати тестувалася висококваліфікованими фахівцями - співробітниками НАМН.

Можете уявити, наскільки складно буде впровадити новий принцип фінансування в систему охорони здоров'я, в якій працює більше 10 тисяч об'єктів?

Закон передбачає, що всі районні та обласні медустанови перейдуть на нову систему оплати послуг протягом 2018-2019 рр. При цьому часу на підготовку співробітників цих установ не передбачено, так само як не передбачений алгоритм, за яким буде запроваджено новий механізм розрахунків, а також не розроблені заходи обережності, які можуть вберегти систему закладів охорони здоров'я від повного фінансового колапсу.

Медреформа - черговий популістський крок МОЗу

Складається враження, що популістські обіцянки, з якими вийшла команда МОЗу, лобіюючи Закон №6327, ніхто не планує виконувати. Закон не гарантує, що в майбутньому нова система фінансування взагалі буде функціонувати.

Деякі з положень Закону суперечать Конституції. Зокрема, в Законі зазначено, що обсяг фінансування програми державних медичних гарантій складе не менше 5% ВВП. Ця норма суперечить ст. 95 Конституції України, якою регламентовано, що держава прагне до збалансованості бюджету України, отже, обсяг фінансування не може бути фіксованим, а буде щорічно затверджуватися Кабінетом Міністрів України.

 Щоб зафіксувати обсяг щорічного фінансування галузі охорони здоров'я, автори закону мали корелювати цей показник з одним з джерел в дохідної частини бюджету. Цього не зробили, так що в майбутньому фінансування медицини буде повністю залежати від рішень Кабміну. До слова, вже зараз можна побачити, що розмір фінансування варіюється: так, під час обговорення законопроекту на урядовому рівні було заявлено фінансування в розмірі 370 грн на рік на людину, у проекті бюджету значиться вже 307 грн, а чиновники МОЗу в своїх виступах називають цифру 340 грн. Різниця досить істотна, і яке фінансування затвердить Кабмін в наступні роки - невідомо.

Висновок - Закон України «Про фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» № 6327 насправді нічого не гарантує, а є законом однієї бюджетної програми, спрямованої на те, щоб забезпечити централізоване фінансування галузі через єдиний державний орган - Національну службу здоров'я. Про жодну медичну реформу мова не йде, адже системних змін у галузі охорони здоров'я не заплановано. Так само як не заплановано і дій, спрямованих на формування джерел додаткового фінансування охорони здоров'я та на боротьбу з побутовою корупцією в лікарнях. Про це довго говорили чиновники МОЗ, але всього цього в законі немає.

Як це не абсурдно, але на словах декларувалася медреформа, а на ділі її не виявилося, суспільство захопили популістськими гаслами і бурхливою​​дискусією. Поки вся країна захоплено обговорювала перспективи нової системи медицини, за лаштунками МОЗ спритно створили центральний орган-монополіст, і передали в його управління кошти всієї медичної субвенції, включаючи фінансування, що отримується сьогодні громадами.

Вже з 1 січня 2018 року медустанови змушені будуть працювати за новими принципами, ось тільки поки невідомо, скільки лікарень і лікарів зможе вижити в таких умовах. Цілком ймовірно, що в майбутньому таке «реформування» призведе до справжньої гуманітарної катастрофи, коли медична допомога стане недоступною для українців.

За матеріалами lb.ua.

24 жовтня 2017

Валерій Дубіль: Рада більшістю голосів знищила українську систему охорони здоров’я

  • 15:42

19 жовтня Верховна Рада 240 голосами прийняла у другому читанні законопроект №6327, який МОЗ охрестив медичною реформою. Проти голосувала фракція «Батьківщина», а народний депутат Валерій Дубіль назвав ініціативу Уряду загибеллю української системи охорони здоровя.

Що ж справді криється за буквами урядового законопроекту і до яких він наслідків призведе?

Представники парламентського комітету з питань охорони здоровя ще під час засідань робочої групи, яка опрацювала майже тисячу правок, поданих нардепами, стверджували: співоплату прибрали, тому медицина дійсно стане безкоштовною. Мовляв, Закон відповідає Конституції. Первинну ланку почнуть переводити на оплату за послугу вже з 1 січня 2018 року.

Тобто, сімейний лікар (по-старому – терапевт) отримуватиме гроші за кількість пацієнтів, які підпишуть з ним інформаційну угоду (а не контракт, за яким нестимуть відповідальність). Ці папірці-напівдокументи дадуть змогу отримувати лікарю гроші від ЦОВВу, новоствореного органу, який сам визначатиме якому лікарю платити і скільки, а якому – ні.

«На початку законопроект 6327 ставив собі одним із завдань зменшити корупційні ризики. А насправді ним просто створюється орган, який регулює фінансові потоки і зосереджує у своїх руках 80 млрд грн. Яким чином і хто контролюватиме його – ніхто не знає. Яким чином платитиме – ніхто не знає. Замість того, щоб спочатку провести розрахунки, апробацію нової системи, депутати переклали це на виконавчі органи і зняли з себе відповідальність.

Проте – закон прийняли і пропіарились, що в Україні буде реформа медицини. Від відповіді на питання, чи буде вона якісною і продуманою, вони утримуються», - коментує Валерій Дубіль.

Чи дійсно буде первинка безкоштовною – перевірити легко, просто порахувавши.

Лікарям обіцяють заробітну плату у 18-20 тис грн. За ці гроші лікар має утримувати медсестру, фельдшера (якщо це село), транспорт, оплачувати комунальні послуги, закуповувати необхідне обладнання. А тепер – УВАГА! – на первинку (сімейних лікарів) у бюджеті на 2018 рік закладено майже на 1 млрд грн менше, ніж могло бути закладено за старою системою фінансування. Постає запитання – за рахунок чого чи кого збільшаться заробітні плати у лікарів?

«До другого читання з законопроекту №6327 прибрали слово «співоплата», але це зовсім не гарантує безкоштовну медичну допомогу. Бо законопроект не шукає додаткові джерела фінансування, а просто гарантує певну частину безкоштовних послуг.

Зважаючи на те, що фінансування, наприклад, первинки, у наступному році не збільшиться, а зменшиться, є тільки два варіанти як виплатити такі високі заробітні плати – або за послуги лікаря доплачуватимуть пацієнти зі своїх кишень, або з трьох лікарів двоє мають звільнитися. А це вже – порушення 49 статті Конституції», - говорить Валерій Дубіль.

Та найцікавіше у цій історії, що 66 000 лікарів вже виїхало закордон. Нині в Україні близько 12 тисяч лікарів, які у перспективі стануть сімейними. Для запровадження нової системи потрібно 25-30 тис лікарів (населення - 42 млн чоловік, у місті – 1 лікар на 2000 населення, у селі – 1 на 1500). Тобто – не вистачає 13-18 тис лікарів. До речі, Польща планує спростити процес працевлаштування для лікарів із України, бо в них лікарів теж не вистачає.

І що ми маємо? Молодь їде закордон, 2/3 лікарів мають звільнитися. Нині 60-65% працюючих лікарів – люди пенсійного і передпенсійного віку, які навряд чи будуть перепрофілюватися.

«Підхід влади до проведення реформи взагалі ставить у ступор, - говорить Валерій Дубіль. – Замість продуманості, створення концепції, узгодження з усіма сторонами реформи – бачимо відсутність обміну досвідом, відстороненість від власного народу, і, як результат – скоростиглі дії, які розвалять залишки старої системи, не запропонувавши нових.

Наша фракція спільно з депутатами з інших партій, з тисячами медиків і пацієнтів розробила і узгодила концепцію реформування системи здоров’я України, альтернативні законопроекти, які реформують галузь не клаптиково, а комплексно. І робитиму все для того, щоб Рада встигла прийняти ці законопроекти до того, як уряд під корінь знищить систему охорони здоровя в Україні», - наголосив народний депутат.

За словами Валерія Дубіля, нині залишився єдиний шанс на порятунок — вето Президента України на прийнятий закон. Саме своїм підписом (чи його відсутністю) голова держави візьме на себе відповідальність за майбутнє всієї системи охорони здоров’я країни.

Щодо інших небезпек, які несе урядовий законопроект, читайте у наступних випусках.

За матеріалами газети "Деснянка".

20 жовтня 2017

Медичній галузі потрібна своя Революція гідності та здорового глузду, - Валерій Дубіль

  • 16:55

Теза про те, що систему охорони здоровя України необхідно змінювати, у більшої частини населення сумнівів не викликає. Проте відкритим залишається питання «як саме?».

Запущена в соцмережах кампанія #ВимагаюМедичнуРеформу, в ході якої користувачі розповідали про жахіття вітчизняних лікарень із власного досвіду, красномовно демонструвала стан, до якого 26 років доводили медицину.

Однак вихід навязувався лише один. Що й не дивно, адже поданий урядом проект довгий час не мав альтернативи та позиціонувався як єдина можливість щось змінити. Але ж до нього є безліч запитань. Це і зміна щорічно гарантованого медобслуговування залежно від бюджету, і сумнівна політика щодо лікарів, від яких вимагатимуть «стахановських темпів», і масове закриття медичних установ у сільській місцевості.

До урядового проекту медичної реформи виникає безліч запитань

Щодо запровадження медичної реформи в столиці, то кияни виявилися в числі обраних, яким стала доступна електронна система запису до лікаря helsi.me. Утім, на повну силу вона працює лише для мешканців Подолу, Оболоні та Деснянського району. У теорії система дасть змогу уникати черг і дистанційно обирати лікаря, практика поки що не відома.

Водночас офлайн відбуваються зовсім інші зміни.

 Електронна система запису до лікаря працює тільки в деяких районах столиці

 Що дасть медреформа українцям і чому медичне товариство з пересторогою ставиться до її урядового варіанта, «Київському слову» розповів народний депутат із фракції «Батьківщина», медик за освітою Валерій Дубіль.

 Від уряду Гройсмана ми чуємо про необхідність проведення медреформи в умовах децентралізації вже багато місяців. Як ви оцінюєте кроки уряду в реформуванні медицини сьогодні?

 – Уряд чомусь вбачає стратегічний напрям реформування української медицини в гіперцентралізації. Це дуже дивно, бо цілковито суперечить адміністративно-територіальній реформі та державній стратегії децентралізації управління на користь об’єднаних територіальних громад.

 Світовий досвід показує: що більша централізація, то нижча ефективність та масштабніша корупція

 Яка головна ідея ключового для медичної реформи законопроекту № 6327?

 – Створити центральну Національну службу здоров’я і передати в її розпорядження всі медичні субвенції, які сьогодні отримують із бюджету регіони на охорону здоров’я. А це приблизно 70 млрд грн. До того ж наприкінці серпня уряд ухвалив концепцію створення Національного закупівельного агентства, якому віддадуть усі бюджети на закупівлю ліків та обладнання як для регіонів, так і для провідних академічних клінік. Але, як показує світовий досвід, що більша централізація, то нижча ефективність та масштабніша корупція.

 Уряд каже, що саме нова система фінансування забезпечить лікарям гідну заробітну плату, а отже, якісна медицина буде навіть у селі. Наскільки це реально сьогодні?

 – МОЗ постійно повторює, ніби заклинання, що тепер «фінансуватиме медичні послуги, а не ліжко-місця та стіни». Але, по-перше, без «стін» неможливі жодні послуги, а по-друге, і це головне, міністерство та уряд збираються лишити лікарні та поліклініки на утриманні місцевих бюджетів, забравши в них при цьому медичні субвенції. Тож неважко спрогнозувати, що чекає на медустанови в регіонах — банкрутство. І територіальні громади, зрозумівши це, починають ухилятися від взяття на свій баланс медичних закладів, бо урядові законопроекти не передбачають жодних нових джерел фінансування медицини.

Урядові законопроекти не передбачають жодних нових джерел фінансування медицини

 У законопроекті № 6327 спочатку було положення про співоплату пацієнтом і державою, але воно від самого початку суперечило Конституції, тому його до другого читання прибрали.

І після цього, по суті, закон лише перерозподіляє бюджетні потоки на користь центру, більше нічого. А звідки ж тоді взяти гроші на обіцяне значне підвищення зарплат лікарям? Тільки за рахунок скорочення медпрацівників, яких і без того, не вистачає, особливо в регіонах.

 Але ж реформатори кажуть, що в Україні після затвердження ключового для медреформи законопроекту можна буде запровадити страхову медицину. Тоді галузь буде достатньо профінансована?

 – У парламенті немає законопроектів про страхову медицину. І в поданих законах також про неї нічого немає. Це просто підміна понять на рівні піар-кампанії. Якщо робити все якісно, то потрібно спочатку запровадити страхову медицину, а вже потім проводити реформу. Тоді галузь не розвалиться і матиме «страховий поліс». Кожен роботодавець буде зацікавлений у тому, щоб його працівник мав якісне медобслуговування.

 У парламенті немає законопроектів про страхову медицину

 Під час внесення правок до законопроекту № 6327 було багато суперечок. Чому виникали дискусії і чи вирішено всі проблемні пункти?

 — Кожен може ознайомитися на сайті Верховної Ради з юридичним висновком Головного науково-експертного управління стосовно законопроекту № 6327. У ньому однозначно сказано, що багато положень суперечить бюджетному законодавству та Конституції, чимало понять узагалі чітко не визначено. Це призведе до негативних правових колізій. Тобто в такому вигляді закон запрацювати не може і тільки дезорганізує те, що в нас ще в медичній галузі працює.

 Багато положень урядового законопроекту суперечить бюджетному законодавству та Конституції

 А це означає, що за непрофесійний закон, який ухвалювали з безліччю порушень Регламенту Верховної Ради, якщо його таки протиснуть, країна заплатить додатковими втраченими життями та здоров’ям пацієнтів.

Чомусь провладні депутати не розуміють, що Регламент — це не просто папірець, який ускладнює їм отримання бажаного. По-перше, це закон, а по-друге, технологічна карта отримання якісних законів, які ефективно працюватимуть лише за умови, що була дотримана технологія їх підготовки.

Такого ж ніколи не було, щоб медичний законопроект було віддано у Комітет соціальної політики як у профільний.

 Чого очікувати українцям від реформи уряду? Медицина стане платною чи навпаки?

 – А цього навіть МОЗ не знає. Два тижні тому пані Супрун в ефірі «Свободи слова» прямо запитали, які медичні послуги будуть безплатними, а які платними, і вона не змогла відповісти.

 Навіть МОЗ не знає, чи стане медицина платною після «реформування»

 Зважаючи на експеримент зі спеціалізованими інститутами Академії медичних наук, на пацієнтів чекають космічні шестизначні рахунки за операції, які без тієї самої страхової медицини буде дуже важко оплатити. Реформатори з МОЗ лише прикриваються пацієнтами як красивим лозунгом, розповідаючи, що гроші тепер ходитимуть за пацієнтом. Насправді гроші підуть тільки туди, куди вирішить чиновник із центру або за хабар, або з політичної доцільності, та ще й із великою затримкою, щоб якийсь регіон чи місто лишалося на короткому ланцюжку. А потім лікарні ще будуть змушені публічно дякувати за те, що їм погасили борги із зарплати.

 Гроші не підуть за пацієнтом, як обіцяє МОЗ, гроші підуть тільки туди, куди вирішить чиновник із центру або за хабар, або з політичної доцільності

 Наприклад, у липні Інститут Амосова дякував Міністерству охорони здоров’я та Мінфіну за погашення заборгованості із зарплати! Ви можете собі уявити ступінь приниження української медицини владою, коли всесвітньо відома клініка дякує не за якесь нове унікальне обладнання чи новий корпус, а за виплату зарплати?!

 МОЗ принижує медиків також огульними звинуваченнями в корупції та тезою «гірше вже бути не може»

 Керівництво МОЗ принижує медиків також огульними звинуваченнями в корупції та тезою «гірше вже бути не може», бо намагається подати свій варіант «реформи» як безальтернативний. Ось чому медичній галузі потрібна своя Революція гідності та здорового глузду.

 Медичній галузі потрібна своя Революція Гідності та здорового глузду

 Ви кажете, що альтернативи урядовій медичній реформі немає. Тобто люди приречені на самолікування?

 – Звичайно, є. Ми ж не критикуємо просто заради критики. Минулого тижня у Верховній Раді зареєстрували законопроект № 7065 «Про організацію медичного обслуговування населення».

 Альтернатива урядовій медичній реформі є. Законопроект № 7065 «Про організацію медичного обслуговування населення»

 Над ним працювали представники різних фракцій, зокрема й нашої, мажоритарники та позафракційні, члени профільного Комітету з питань охорони здоров’я, представники медичної галузі та лікарських асоціацій, профспілок, пацієнтських організацій, Асоціації міст України тощо. 

 І чим він відрізняється від урядового?

 – Цей законопроект, який цілком перебуває в площині державної стратегії децентралізації, надає саме регіонам, а не центру повноваження та відповідальність вирішувати, якою має бути мережа медичних закладів у регіоні.

 Альтернативний законопроект надає саме регіонам, а не центру повноваження та відповідальність вирішувати, якою має бути мережа медичних закладів у регіоні

 Буде створено спеціальний центральний закупівельник медпослуг, що стане важливим кроком до запровадження обов’язкового медичного страхування, але саме регіон вирішуватиме, з ким укладати договори на медобслуговування та як за ними платити. Контроль якості здійснюватиме окрема структура. Тобто не буде ані концентрації всіх повноважень в одних руках, ані централізації фінансових ресурсів.

Запровадження нової системи відбуватиметься поетапно з тривалою пілотною апробацією. Законопроект передбачає різні можливі джерела та механізми фінансування медичних установ, насамперед через уведення страхової медицини, яка й забезпечить справедливий суспільний перерозподіл фінансового тягаря, непосильного для родини, у якій хтось серйозно захворів або травмувався. Та ухвалення законопроекту — це тільки початок. Його мають втілювати в життя ті, хто в цьому глибоко розбирається.

 Ви маєте на увазі команду МОЗ?

 – Так, зокрема й Міністерство охорони здоров’я. МОЗ повинен очолювати фахівець, який має авторитет, чогось досяг в Україні й майбутнє своє та своїх нащадків бачить в Україні.

Призначення іноземців – це ще одне приниження гідності українських медиків і всього українського народу. Хіба 40-мільйонна європейська країна, де є визнані на міжнародному рівні клініки та лікарі, не виростила жодного гідного кандидата на цю посаду?

 МОЗ повинен очолювати фахівець, який має авторитет, чогось досяг в Україні й майбутнє своє та своїх нащадків бачить в Україні

 До речі, у жодній галузі двічі поспіль такого не робили. Спочатку був Квіташвілі, який підписував папери, не знаючи української мови, і то хотів працювати, то не хотів, то знову вдавав, що працює. Але під час його перебування на посаді міністра – саме перебування, а не роботи – «запрацювала» система міжнародних закупівель лікарських засобів.

 І тепер «завдяки» їй на кінець серпня 2017-го ми отримали тільки 52% ліків 2016 року, тоді як за них стовідсотково було сплачено ще 9–10 місяців тому! До того ж уже поставлено й далі постачається чимало препаратів із терміном придатності, що вдвічі-втричі менший від обумовленого контрактами.

 Нещодавно Рахункова палата зробила свої висновки стосовно держзакупівель.

 – Так, і я брав участь у засіданні. До речі, Рахункова палата не виявила порушень з боку міжнародних організацій. Знаєте чому? А тому що МОЗ три роки поспіль, зокрема й двічі за часів в. о. міністра Уляни Супрун, укладає такі договори, у яких інтереси Української держави жодним чином не захищені, інформація закрита від депутатів, медичного ринку та громадськості, закупівлі практично виведені з-під дії українських законів, зокрема законів «Про державні закупівлі» та «Про ціноутворення». І це чомусь подається як велика перемога над корупцією.

 Економія, про яку так голосно кричать «реформатори», фейкова

 Економія, про яку так голосно кричать реформатори, фейкова, оскільки за багатьма позиціями досягнута за рахунок зменшення кількості закуплених ліків та за рахунок маніпуляцій із валютним курсом. Причому за низкою позицій ціни на ліки не знизилися, а зросли на десятки відсотків, навіть на вітчизняні. Така схема закупівель – приховане, але цілком реальне вбивство певного відсотка пацієнтів через несвоєчасне та недостатнє отримання ними ліків. Сподіваємося, що скоро буде оприлюднено остаточні висновки Рахункової палати щодо міжнародних закупівель і, як обіцяли її очільники, відповідні матеріали стосовно дій МОЗ буде передано до правоохоронних органів.

 І насамкінець: як ви гадаєте, чия правда переможе?

 – Правда завжди одна. І я дуже сподіваюся, що МОЗ нарешті почує медичне товариство – те, яке щодня бере до рук скальпель і робить найскладніші операції, яке зупиняє рак і приймає немовлят. Сподіваюся, що почує і пацієнтів, які не можуть собі дозволити купувати ліки за цими страшними цінами, тому й бояться йти до лікаря.

 Сподіваюся, що МОЗ нарешті почує медичне товариство – те, яке щодня бере до рук скальпель і робить найскладніші операції

 Ми можемо здійснити революцію в українській медицині. Але вона має бути не для політиків чи чиновників, а для людей, для українських громадян. І від того, який шлях оберемо, залежать майбутнє і здоров’я цілих поколінь.

За матеріалами газети "Київське слово", жовтень 2017.

Медичній галузі потрібна своя Революція гідності та здорового глузду

Теза про те, що систему охорони здоровя України необхідно змінювати, у більшої частини населення сумнівів не викликає. Проте відкритим залишається питання «як саме?».

Запущена в соцмережах кампанія #ВимагаюМедичнуРеформу, в ході якої користувачі розповідали про жахіття вітчизняних лікарень із власного досвіду, красномовно демонструвала стан, до якого 26 років доводили медицину.

Однак вихід навязувався лише один. Що й не дивно, адже поданий урядом проект довгий час не мав альтернативи та позиціонувався як єдина можливість щось змінити. Але ж до нього є безліч запитань. Це і зміна щорічно гарантованого медобслуговування залежно від бюджету, і сумнівна політика щодо лікарів, від яких вимагатимуть «стахановських темпів», і масове закриття медичних установ у сільській місцевості.

До урядового проекту медичної реформи виникає безліч запитань

Щодо запровадження медичної реформи в столиці, то кияни виявилися в числі обраних, яким стала доступна електронна система запису до лікаря helsi.me. Утім, на повну силу вона працює лише для мешканців Подолу, Оболоні та Деснянського району. У теорії система дасть змогу уникати черг і дистанційно обирати лікаря, практика поки що не відома.

Водночас офлайн відбуваються зовсім інші зміни.

 

Електронна система запису до лікаря працює тільки в деяких районах столиці

 

Що дасть медреформа українцям і чому медичне товариство з пересторогою ставиться до її урядового варіанта, «Київському слову» розповів народний депутат із фракції «Батьківщина», медик за освітою Валерій Дубіль.

 

Від уряду Гройсмана ми чуємо про необхідність проведення медреформи в умовах децентралізації вже багато місяців. Як ви оцінюєте кроки уряду в реформуванні медицини сьогодні?

 

– Уряд чомусь вбачає стратегічний напрям реформування української медицини в гіперцентралізації. Це дуже дивно, бо цілковито суперечить адміністративно-територіальній реформі та державній стратегії децентралізації управління на користь об’єднаних територіальних громад.

 

Світовий досвід показує: що більша централізація, то нижча ефективність та масштабніша корупція

 

Яка головна ідея ключового для медичної реформи законопроекту № 6327?

 

– Створити центральну Національну службу здоров’я і передати в її розпорядження всі медичні субвенції, які сьогодні отримують із бюджету регіони на охорону здоров’я. А це приблизно 70 млрд грн. До того ж наприкінці серпня уряд ухвалив концепцію створення Національного закупівельного агентства, якому віддадуть усі бюджети на закупівлю ліків та обладнання як для регіонів, так і для провідних академічних клінік. Але, як показує світовий досвід, що більша централізація, то нижча ефективність та масштабніша корупція.

 

Уряд каже, що саме нова система фінансування забезпечить лікарям гідну заробітну плату, а отже, якісна медицина буде навіть у селі. Наскільки це реально сьогодні?

 

– МОЗ постійно повторює, ніби заклинання, що тепер «фінансуватиме медичні послуги, а не ліжко-місця та стіни». Але, по-перше, без «стін» неможливі жодні послуги, а по-друге, і це головне, міністерство та уряд збираються лишити лікарні та поліклініки на утриманні місцевих бюджетів, забравши в них при цьому медичні субвенції. Тож неважко спрогнозувати, що чекає на медустанови в регіонах — банкрутство. І територіальні громади, зрозумівши це, починають ухилятися від взяття на свій баланс медичних закладів, бо урядові законопроекти не передбачають жодних нових джерел фінансування медицини.

 

Урядові законопроекти не передбачають жодних нових джерел фінансування медицини

 

У законопроекті № 6327 спочатку було положення про співоплату пацієнтом і державою, але воно від самого початку суперечило Конституції, тому його до другого читання прибрали.

І після цього, по суті, закон лише перерозподіляє бюджетні потоки на користь центру, більше нічого. А звідки ж тоді взяти гроші на обіцяне значне підвищення зарплат лікарям? Тільки за рахунок скорочення медпрацівників, яких і без того, не вистачає, особливо в регіонах.

 

Але ж реформатори кажуть, що в Україні після затвердження ключового для медреформи законопроекту можна буде запровадити страхову медицину. Тоді галузь буде достатньо профінансована?

 

– У парламенті немає законопроектів про страхову медицину. І в поданих законах також про неї нічого немає. Це просто підміна понять на рівні піар-кампанії. Якщо робити все якісно, то потрібно спочатку запровадити страхову медицину, а вже потім проводити реформу. Тоді галузь не розвалиться і матиме «страховий поліс». Кожен роботодавець буде зацікавлений у тому, щоб його працівник мав якісне медобслуговування.

 

У парламенті немає законопроектів про страхову медицину

 

Під час внесення правок до законопроекту № 6327 було багато суперечок. Чому виникали дискусії і чи вирішено всі проблемні пункти?

 

— Кожен може ознайомитися на сайті Верховної Ради з юридичним висновком Головного науково-експертного управління стосовно законопроекту № 6327. У ньому однозначно сказано, що багато положень суперечить бюджетному законодавству та Конституції, чимало понять узагалі чітко не визначено. Це призведе до негативних правових колізій. Тобто в такому вигляді закон запрацювати не може і тільки дезорганізує те, що в нас ще в медичній галузі працює.

 

Багато положень урядового законопроекту суперечить бюджетному законодавству та Конституції

 

А це означає, що за непрофесійний закон, який ухвалювали з безліччю порушень Регламенту Верховної Ради, якщо його таки протиснуть, країна заплатить додатковими втраченими життями та здоров’ям пацієнтів.

Чомусь провладні депутати не розуміють, що Регламент — це не просто папірець, який ускладнює їм отримання бажаного. По-перше, це закон, а по-друге, технологічна карта отримання якісних законів, які ефективно працюватимуть лише за умови, що була дотримана технологія їх підготовки.

Такого ж ніколи не було, щоб медичний законопроект було віддано у Комітет соціальної політики як у профільний.

 

Чого очікувати українцям від реформи уряду? Медицина стане платною чи навпаки?

 

– А цього навіть МОЗ не знає. Два тижні тому пані Супрун в ефірі «Свободи слова» прямо запитали, які медичні послуги будуть безплатними, а які платними, і вона не змогла відповісти.

 

Навіть МОЗ не знає, чи стане медицина платною після «реформування»

 

Зважаючи на експеримент зі спеціалізованими інститутами Академії медичних наук, на пацієнтів чекають космічні шестизначні рахунки за операції, які без тієї самої страхової медицини буде дуже важко оплатити. Реформатори з МОЗ лише прикриваються пацієнтами як красивим лозунгом, розповідаючи, що гроші тепер ходитимуть за пацієнтом. Насправді гроші підуть тільки туди, куди вирішить чиновник із центру або за хабар, або з політичної доцільності, та ще й із великою затримкою, щоб якийсь регіон чи місто лишалося на короткому ланцюжку. А потім лікарні ще будуть змушені публічно дякувати за те, що їм погасили борги із зарплати.

 

Гроші не підуть за пацієнтом, як обіцяє МОЗ, гроші підуть тільки туди, куди вирішить чиновник із центру або за хабар, або з політичної доцільності

 

Наприклад, у липні Інститут Амосова дякував Міністерству охорони здоров’я та Мінфіну за погашення заборгованості із зарплати! Ви можете собі уявити ступінь приниження української медицини владою, коли всесвітньо відома клініка дякує не за якесь нове унікальне обладнання чи новий корпус, а за виплату зарплати?!

 

МОЗ принижує медиків також огульними звинуваченнями в корупції та тезою «гірше вже бути не може»

 

Керівництво МОЗ принижує медиків також огульними звинуваченнями в корупції та тезою «гірше вже бути не може», бо намагається подати свій варіант «реформи» як безальтернативний. Ось чому медичній галузі потрібна своя Революція гідності та здорового глузду.

 

Медичній галузі потрібна своя Революція Гідності та здорового глузду

 

Ви кажете, що альтернативи урядовій медичній реформі немає. Тобто люди приречені на самолікування?

 

– Звичайно, є. Ми ж не критикуємо просто заради критики. Минулого тижня у Верховній Раді зареєстрували законопроект № 7065 «Про організацію медичного обслуговування населення».

 

ВРІЗ: Альтернатива урядовій медичній реформі є. Законопроект № 7065 «Про організацію медичного обслуговування населення»

 

Над ним працювали представники різних фракцій, зокрема й нашої, мажоритарники та позафракційні, члени профільного Комітету з питань охорони здоров’я, представники медичної галузі та лікарських асоціацій, профспілок, пацієнтських організацій, Асоціації міст України тощо. 

 

І чим він відрізняється від урядового?

 

– Цей законопроект, який цілком перебуває в площині державної стратегії децентралізації, надає саме регіонам, а не центру повноваження та відповідальність вирішувати, якою має бути мережа медичних закладів у регіоні.

 

Альтернативний законопроект надає саме регіонам, а не центру повноваження та відповідальність вирішувати, якою має бути мережа медичних закладів у регіоні

 

Буде створено спеціальний центральний закупівельник медпослуг, що стане важливим кроком до запровадження обов’язкового медичного страхування, але саме регіон вирішуватиме, з ким укладати договори на медобслуговування та як за ними платити. Контроль якості здійснюватиме окрема структура. Тобто не буде ані концентрації всіх повноважень в одних руках, ані централізації фінансових ресурсів.

Запровадження нової системи відбуватиметься поетапно з тривалою пілотною апробацією. Законопроект передбачає різні можливі джерела та механізми фінансування медичних установ, насамперед через уведення страхової медицини, яка й забезпечить справедливий суспільний перерозподіл фінансового тягаря, непосильного для родини, у якій хтось серйозно захворів або травмувався. Та ухвалення законопроекту — це тільки початок. Його мають втілювати в життя ті, хто в цьому глибоко розбирається.

 

Ви маєте на увазі команду МОЗ?

 

– Так, зокрема й Міністерство охорони здоров’я. МОЗ повинен очолювати фахівець, який має авторитет, чогось досяг в Україні й майбутнє своє та своїх нащадків бачить в Україні.

Призначення іноземців – це ще одне приниження гідності українських медиків і всього українського народу. Хіба 40-мільйонна європейська країна, де є визнані на міжнародному рівні клініки та лікарі, не виростила жодного гідного кандидата на цю посаду?

 

МОЗ повинен очолювати фахівець, який має авторитет, чогось досяг в Україні й майбутнє своє та своїх нащадків бачить в Україні

 

До речі, у жодній галузі двічі поспіль такого не робили. Спочатку був Квіташвілі, який підписував папери, не знаючи української мови, і то хотів працювати, то не хотів, то знову вдавав, що працює. Але під час його перебування на посаді міністра – саме перебування, а не роботи – «запрацювала» система міжнародних закупівель лікарських засобів.

 

І тепер «завдяки» їй на кінець серпня 2017-го ми отримали тільки 52% ліків 2016 року, тоді як за них стовідсотково було сплачено ще 9–10 місяців тому! До того ж уже поставлено й далі постачається чимало препаратів із терміном придатності, що вдвічі-втричі менший від обумовленого контрактами.

 

Нещодавно Рахункова палата зробила свої висновки стосовно держзакупівель.

 

– Так, і я брав участь у засіданні. До речі, Рахункова палата не виявила порушень з боку міжнародних організацій. Знаєте чому? А тому що МОЗ три роки поспіль, зокрема й двічі за часів в. о. міністра Уляни Супрун, укладає такі договори, у яких інтереси Української держави жодним чином не захищені, інформація закрита від депутатів, медичного ринку та громадськості, закупівлі практично виведені з-під дії українських законів, зокрема законів «Про державні закупівлі» та «Про ціноутворення». І це чомусь подається як велика перемога над корупцією.

 

Економія, про яку так голосно кричать «реформатори», фейкова

 

Економія, про яку так голосно кричать реформатори, фейкова, оскільки за багатьма позиціями досягнута за рахунок зменшення кількості закуплених ліків та за рахунок маніпуляцій із валютним курсом. Причому за низкою позицій ціни на ліки не знизилися, а зросли на десятки відсотків, навіть на вітчизняні. Така схема закупівель – приховане, але цілком реальне вбивство певного відсотка пацієнтів через несвоєчасне та недостатнє отримання ними ліків. Сподіваємося, що скоро буде оприлюднено остаточні висновки Рахункової палати щодо міжнародних закупівель і, як обіцяли її очільники, відповідні матеріали стосовно дій МОЗ буде передано до правоохоронних органів.

 

І насамкінець: як ви гадаєте, чия правда переможе?

 

– Правда завжди одна. І я дуже сподіваюся, що МОЗ нарешті почує медичне товариство – те, яке щодня бере до рук скальпель і робить найскладніші операції, яке зупиняє рак і приймає немовлят. Сподіваюся, що почує і пацієнтів, які не можуть собі дозволити купувати ліки за цими страшними цінами, тому й бояться йти до лікаря.

 

Сподіваюся, що МОЗ нарешті почує медичне товариство – те, яке щодня бере до рук скальпель і робить найскладніші операції

 

Ми можемо здійснити революцію в українській медицині. Але вона має бути не для політиків чи чиновників, а для людей, для українських громадян. І від того, який шлях оберемо, залежать майбутнє і здоров’я цілих поколінь.

Архів онлайн новин
<< < жовт. 2017 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
TOP новини
П'ятниця, 06 березня 2020
За матеріалами блогу Валерія Дубіля на kievvlast.com.ua. Ціни на ліки в Україні постійно зростають і стають все більше недоступними для українців.…
Інтерв’ю