Офіційний сайт народного депутата України Валерія Дубіля

Усі новини дня

17 квітня 2018

Валерій Дубіль: У 2019 році реформу первинки має довести до ладу вже новий прем'єр

  • 11:20

За матеріалами блогу Валерія Дубіля на lb.ua.

Після прийняття «головного законопроекту медреформи» №6327, влада змінила акценти у фінансуванні системи медицини. У бюджеті 2018 вона збільшила фінансування первинної ланки медицини (сімейні лікарі) і паралельно зменшила фінансування на інших рівнях (екстрена меддопомога, високоспеціалізована і т. ін). Чим виправданий такий крок?

З усіх каналів ЗМІ МОЗ заявляє: реформа «первинки» розпочалась. 1 квітня українці почали підписувати договори зі своїми сімейними лікарями, які вже з 1 липня отримуватимуть фінансування за новою системою. Залежно від віку, на кожного приписаного по деклараціїпацієнта, медичний заклад отримуватиме:

Для тих медзакладів, які не встигнуть заключити достатню кількість договорів для провадження діяльності, влада передбачила тільки 240 гривень на рік за кожного пацієнта, який проживає на території обслуговування відповідної установи («червоний список»). Більше грошей влада їм вирішила не закладати у бюджет – мовляв, так первинка швидше реформується, бо в лікарів буде стимул підписувати ці договори. У яких, до речі, відсутній сам підпис лікарі. Та це вже інша історія.

Виникає дуже доцільне запитання – якщо вже так терміново потрібно перейти на нову систему фінансування, чому МОЗ відмовляється від грошей, закладених у бюджет?

Під «реформу» на первинку заклали приблизно у 2,37 рази більше грошей у порівнянні з 2017 роком. Та скористатися «реформою» зможе трохи більше 4 млн українців. У проекті постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2018 рік» відзначено, що на 2018 рік потреба в фінансуванні первинки за новою системою складає тільки 1,8 млрд. Цих грошей вистачить лише на 10% населення. А це – у 7,2 рази менше, ніж було закладено в бюджет у першому читанні (при прийнятті бюджету ця сума зменшилась до 8 мдрд грн).

От і відповідь: влада на практиці побачила, що не встигне провести реформу швидко, як збиралась, коли обіцяла завершити реформу первинки у 2018 році. Якби у влади був план і вона за ним чітко діяла – це все було б вже 100 разів прораховано.

Влада підмінила поняттям «реформа» перекидання грошей з одного напрямку – на інший

Збільшення фінансування, безсумнівно, поліпшить рівень надання первинної медичної допомоги для пацієнтів, збільшить зарплати лікарям і поліпшить умови їхньої праці. Та чи є тут заслуга псевдореформи? Адже навіть попередня система фінансування медицини дозволила б лікуватись безкоштовно, якби на неї виділяли достатні суми.

Скажемо так – це просто закидання грошима, яких вистачить рівно до президентських виборів. Рахуємо.

Щоб перевести всю «первинку» на нову систему фінансування, потрібно:

 

Щоб профінансувати первинку повністю за новою системою, потрібно не 13, а 24,15 млрд грн, що в 1,8 рази більше ніж зараз. А щоб перевести всю систему на нове фінансування (хоча б до рівня реформованої первинки) потрібно не мало - закласти більше не на 10% (як в цьому році в порівнянні з 2017), а на 180%, що складе величезну суму в 205 млрд грн.

Чи зможе це потягнути бюджет України в найближчі роки? Звичайно, ні! Не кажучи вже про збільшення тарифів, які планував МОЗ. Грошей просто немає де взяти без забезпечення значного зростання економіки і відповідного зростання доходів бюджету. Єдиний вихід - шукати джерела фінансування медицини поза бюджетом: як мінімум - впроваджувати страхову медицину і обов'язкове медичне страхування.

«Реформа» ж, яку впроваджує влада, діятиме виключно до президентських виборів. Бо жодних конструктивних кроків, які б реально реформували систему для людей чи шукали додаткове фінансування владою зроблено не було. З кожним днем залишки старої системи зникають, а на їхнє місце не приходить система нова. Рівно до весни 2019 влада зможе гратися у перекидання бюджетів з напрямку – на напрямок, щоб профінансувати практику рівно стількох лікарів, скільки потрібно для проходження «необхідного» кандидата.

Адже згадаймо: саме Нацслужба здоров’я на свій розсуд займатиметься видачею грошей за пацієнтів медзакладам. Тільки створивши корупційного монстра – Нацслужбу здоровя - влада почала перекидати фінансування на ті напрямки, які ця служба фінансуватиме. І першою стане первинка. Збіг чи продумане будівництво піраміди з виборців?

13 квітня 2018

МОЗ проводить реформу без розрахунків і достатньої кількості кадрів

  • 12:31

За матеріалами блогу Валерія Дубіля на lb.ua.

Минулого вівторка під час парламентського комітету з питань охорони здоровя депутати визнали звіт уряду в частині охорони здоров'я незадовільним. В.о. Міністра Уляна Супрун звітувала особисто. На більшість запитань від членів комітету пані Уляна не змогла відповісти за суттю. Зокрема, й стосовно кількості лікарів на первинці, яких не вистачає для впровадження законопроекту №6327, а нині – Закону № 2168-19.

Нагадаю, саме за цей документ чинна влада проголосувала у жовтні минулого року. Наші експерти у «Батьківщині» і депутати з інших фракцій, позафракційні депутати-мажоритарники розуміли, що документ вкрай недопрацьований і несе велику кількість ризиків, а тому його не підтримали. Одна із причин – у Міністерстві охорони здоровя й досі немає розрахунків, скільки реально не вистачає лікарів на первинці для впровадження нової системи фінансування. Навіть сьогодні, через майже півроку після голосування за законопроект, в.о. Міністра говорить, саме нововведений електронний реєстр дасть відповідь на це запитання. Складається враження, що у МОЗі 7 раз відрізають, а потім один раз міряють, і аж ніяк не навпаки.

Окрім того, в.о. Міністра назвала кількість сімейних лікарів, які зараз є у країні – близько 20 тисяч. Та ця інформація не відповідає дійсності, адже багато з них працює більше, аніж на одну ставку (мабуть, малася на увазі саме кількість ставок, а не лікарів).

Реальність

Тепер – до справжніх розрахунків: скільки ж лікарів працювало на первинці перед початком реформи?

На початок 2017 року в Україні працювало близько 14 тис сімейних лікарів і ще 2 тис педіатрів. З них – близько 35% - люди пенсійного віку, і ще 10% в найближчий час мали вийти на пенсію. Це – дані Української медичної експертної спільноти.

Для того, щоб забезпечити необхідну доступність первинної медичної допомоги в Україні, потрібно понад 22 тисячі сімейних лікарів (13 – у місті і 9 – у сільській місцевості).

Отже, у нас не вистачає 6 тисяч лікарів, якщо враховувати лікарів пенсійного віку, і 13,2 тис – якщо не враховувати. 60% лікарів не вистачає!

Один лікар змушений буде обслуговувати 4,4 тис пацієнтів! Порівняйте із нормами МОЗа, вказаними у новому наказі (лікар загальної практики – 1,8 тис. пацієнтів, терапевт – 2 тис. пацієнтів, педіатр – 900 пацієнтів).

Якщо взяти до уваги рекомендоване МОЗом навантаження на педіатрів а також кількість дітей в Україні (7,6 млн), то дефіцит лікарів ще збільшиться! У країні працюватиме трохи більше ніж 2 тис. педіатрів (з них – 47% пенсійного і передпенсійного віку). А для забезпечення нормативу їх має бути 8,4 тис. Тобто, дефіцит становить 7,3 тис! У нас же є тільки 13% від потреби. І тому реальне навантаження на одного педіатра (навіть враховуючи лікарів пенсійного віку) буде 3,8 тис дітей, а не 900, як на це «розраховує» МОЗ.

Київ. Початок підписної кампанії

1 квітня по всій країні стартувала підписна компанія «вибери собі лікаря», яку започаткував МОЗ. На прикладі нашої столиці конкретно порахуємо, чи все так гарно, як нам розповідає наша діюча влада. Адже акцент реформи, як аналізував у попередніх блогах, робиться саме на великі міста. І Київ у цьому плані буде показовим містом.

Офіційно у нашій столиці мешкає 2,9 млн людей. Але підписувати декларацію можуть всі жителі, без прив’язки до місця реєстрації (загалом це – понад 4 млн мешканців!). Рахуємо, чи вистачить тут лікарів.

У Київській облдержадміністрації констатують: у квітні декларації з пацієнтами готові підписати 1370 сімейних лікарів. Згідно з нормативами МОЗа у 2000 пацієнтів на 1 лікаря, це зможуть зробити тільки 2,74 млн мешканців. Навіть у столиці не вистачає майже тисячі лікарів! 50%!

Реформа первинки вже провалилась

Чи можна компенсувати цей дійсно катастрофічний кадровий дефіцит? У найближчий час – ні. За останні 7 років спеціалізацію «загальна практика – сімейна медицина» отримали 5,6 тис. лікарів, або 800 людей за рік. МОЗ взагалі не займається кадровим питанням – якщо у 2013 році спеціалізацію отримали понад 1500 лікарів, то у 2017 – тільки 21!

Покрити дефіцит лікарів (нагадаю, зараз він складає 13,2 тис.) реально. За 9-16,5 років. З ким пацієнтам підписувати договір до цього часу? А якщо взяти до уваги, що 66 тис медиків вже виїхало закордон, і продовжують відїжджати, то кадрове питання взагалі неможливо вирішити.

Навіть за такої реальності в.о. Міністра констатує успіх «реформи», які люди вже відчувають на собі. Бачу, що в МОЗі зараз відбувається хаос. На запитання, скільки лікарів не вистачає, в.о. Міністра не готова була відповісти, і сказала, що це покаже електронний реєстр пацієнтів. Та як він покаже, якщо кількість пацієнтів у нас перевищує кількість лікарів?

Відповідь представника Міністерства ще раз переконує українців у тому, що реформу медицини влада проводить поспіхом і непродумано. Єдине питання залишається – для кого: для українців чи чиновників? Проаналізуйте для себе. Тим часом разом із депутатами, які справді переймаються нашими простими громадянами, продовжимо відстоювати якісну реформу медицини. Дуже сподіваюсь, що нам це вдасться зробити рано, а не пізно.

08 квітня 2018

Валерій Дубіль вітає з Великоднем

  • 10:38

Шановні земляки!

Великдень — світле та довгоочікуване свято, яке асоціюється з запашною паскою та крашанками, зробленими турботливою бабусею, відвідинами родиною рідної церкви. Чудо Христового Воскресіння об’єднує всіх нас вірою у перемогу світла над темрявою, добра над злом, життя над смертю.

Нехай Боже благословення буде запорукою миру на нашій землі, а любов Господня зійде світлим гостем у кожну оселю.

Здоров'я, миру, поміркованості Вам і Вашій родині у поступах на життєвих дорогах. Нехай господня ласка Вас зігріває і навчає щастя.

Христос Воскрес!

Валерій Дубіль, народний депутат України.

04 квітня 2018

Валерій Дубіль про відставку Супрун

  • 15:34

За все то время, которое Супрун исполняет обязанности Министра здравоохранения, я не получил ни одного конструктивного ответа на свои депутатские обращения – только отписки. Так же и вчера, во время заседания парламентского комитета по вопросам здравоохранения, Ульяна Супрун не смогла дать четкого ответа на большинство вопросов, которые задавали депутаты. Это – один из показателей налаженной работы Министерства охраны здоровья, когда те, кто «наверху» не знают, что происходит «внизу».

Неоднократно вместе с экспертами мы анализировали деятельность Министерства, и я называл около 10 провалов МОЗа только за последние пару лет. Национальный перечень лекарств не учитывает потребностей пациентов, проваленная реимбурсация, коррупционные схемы в международных закупках лекарств и медсредств, несформированные госпитальные округа, невозможность получить лечение тяжелобольным заграницей, которым не могут оказать помощь в Украине, массовые увольнения медработников, заваленный пилотный проект 4-х институтов НАМНу с переведением их на оплату за услугу, некачественно разработанный законопроект 6327, который не оставляет ни малейшего шанса выжить врачу в селе, неподготовленные в сроки подзаконные акты – список еще длинный.

МОЗ не идет абсолютно ни на какой диалог, не слышит ни экспертное, ни пациентское сообщество. Министерство оградилось от людей, объединив вокруг себя ограниченную аудиторию, которая лоббирует любую (даже непродуманную) инициативу МОЗа. И при всем при этом, Министерство констатирует, что реализует полный цикл публичной политики. Такими реформами и с такой коммуникацией, власть окончательно подрывает доверие в обществе. А люди остаются один на один со своими проблемами.

Совпадение ли то, что вопрос об отставке Ульяны Супрун поднялся именно сейчас? Однозначного ответа нет – можно только догадываться. Попробуем проанализировать: 1 апреля стартовала подписная кампания, анонсированная МОЗом «Выбери своего врача». На вчерашний вопрос о точном количестве дефиците врачей на первичке Ульяна Супрун не смогла ответить. Так вот, ранее я писал, что врачей на первичке не хватает более 10 тысяч. И на пике запуска непродуманной медреформы от власти и.о. идет в отставку. Какова была роль Ульяны Супрун в проведении реформы? Возможно, именно подготовка законодательной базы для человека (законопроект 6327, к примеру, который создает коррупционного монстра – Нацслужбу здоровья), к которому уже нельзя будет предъявить претензий, когда он будет на посту – закон-то уже принят, и ему останется только работать в его рамках (или попытаться изменить, наткнувшись на сопротивление парламентского провластного большинства). А вся ответственность за непродуманную концепцию реформы останется на предыдущем руководителе. Но это только одна из версий.

Ясно одно – должность Министра не может быть вакантной такой длительный период. Тем более, во время проведения реформы. В кресло должен сесть человек, который возьмет полную ответственность за всю систему здравоохранения. Ведь именно от этой отрасли зависят миллионы жизней – как медиков, так и пациентов. И этот человек должен не проводить красивые пиар-акции и использовать необоснованные политические речи для «продвигания» реформы, а быть настоящим профессионалом и разработать план качественного преобразования системы.

За материалами krapka.club.

01 квітня 2018

Вітання Валерія Дубіля з Вербною неділею

  • 10:41

Шановні земляки!

Сьогодні в усьому світі відзначають світле християнське свято – Вхід Господній в Єрусалим. У цей день наш Господь ступив на шлях страждань заради порятунку людства. Щоб життя кожного з нас було гідним цієї святої жертви, пам’ятайте про те, що найважливіше в житті - любов до ближніх, вміння прощати, допомога у важку хвилину.

Нехай Господь благословить Вас і Вашу родину, подарує багато літ при доброму здоров’ї, очистить душі і серця, відкривши їх для всього найкращого. Хай кожен день сяючі усмішки Ваших батьків, дітей, онуків зігрівають будинок, роблять його теплішим і гостиннішим, а у душі завжди пануватимуть спокій і віра в найкраще.

Валерій Дубіль, народний депутат України.

Архів онлайн новин
<< < квіт. 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
TOP новини
Вівторок, 17 квітня 2018
За матеріалами блогу Валерія Дубіля на lb.ua. Після прийняття «головного законопроекту медреформи» №6327, влада змінила акценти у фінансуванні…
Інтерв’ю