Офіційний сайт народного депутата України Валерія Дубіля

Усі новини дня

24 грудня 2019

Україна скоро зможе лікувати важкохворих не за кордоном, а вдома

  • 18:18

За матеріалами блогу Валерія Дубіля на kievvlast.com.ua.

Минулого четверга Верховна Рада нарешті прийняла у другому читанні законопроект №2457, який повинен запустити процес створення ефективної системи трансплантації в Україні. Він вносить зміни у Закон, який Рада прийняла ще у травні минулого року, та через недієздатність попереднього керівництва МОЗу і попереднього складу парламенту, його положення були недопрацьовані, а робота із запровадження повноцінної системи трансплантології в Україні перетворилася на перекидання і розбазарювання коштів. Запуск трансплантації відкладався, а разом із ним – і шанс на одужання, до якого деякі пацієнти, на жаль, не дожили.

Цифри на тлі байдужості колишнього керівництва жахають: за всю новітню історію незалежної України кількість виконаних трансплантацій не перевищує половину від річної потреби у даних операціях! Якщо на рік за життєвими показаннями потрібна трансплантація органів приблизно 5000 українців, то за період з 1996 по 2019 роки виконано 2258 трансплантацій нирки, 209 трансплантацій печінки, 8 трансплантацій серця та 1 трансплантація легень. І в останні роки цифри зменшуються – з 135 у 2015 році до менше ніж 50 у 2019! Ось – реальні показники роботи попередньої команди МОЗу!

Ми б і раніше могли замість витрачати колосальні кошти на лікування наших пацієнтів за кордоном – розвинути трансплантацію в Україну і пролікувати в рази більше важкохворих. Та не було політичної волі.

А за останні 10 років з держбюджету Україна витратила на лікування громадян за кордоном майже 2,2 млрд грн. При тому, що у нас проведення трансплантації майже втричі дешевше, ніж за кордоном, і можна було б врятувати на декілька тисяч пацієнтів більше за умов належної роботи системи трансплантації!

Як вже говорив, нарешті у 2018-му прийнятий Закон, який вперше сформував в Україні чіткий порядок взаємовідносин при проведенні трансплантації анатомічних матеріалів людині. Він ввів поняття трансплант-координатора – спеціаліста, який має не допустити зловживання з неоправданим вилученням органів і забезпечити координацію між реанімаційними відділеннями (де встановлюється факт смерті мозку пацієнта та вилучається орган) та центрами трансплантації. Крім того, Закон визначав, де мала будуватися і управлятися система трансплантації – у спеціалізованому органі центральної виконавчої влади. А ще він мав створити єдину інформаційну систему, в яку мали вноситися і донор, і реципієнт. Та тоді МОЗ не зміг (хоча заступники Супрун обіцяли встигнути!). І через це з 1 січня 2019 року взагалі могли зупинитися всі трансплантації! Тому ми, депутати, мусили відстрочити його дію. Це ми зробили й цього разу, коли минулого четверга проголосували за Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині”.

Загалом, прийнявши цей законопроект, Рада тільки відкрила можливість розвитку трансплантології, усунувши всі законодавчі перепони. Тепер все залежить від виконавчої влади та місцевих адміністрацій, адже прийняття закону – це тільки початок великого шляху з розвитку трансплантації. А на ньому потрібно зробити багато.

Потрібно не просто створити єдину інформаційну систему. Потрібно зробити її функціональною – наповнити її інформацією про донорів та реципієнтів та надати всім медичним закладам можливість доступу до неї. Потрібно вивчити та забезпечити місцем роботи трансплант-координаторів – основних “супервайзерів” процесу трансплантації. Потрібно створити та забезпечити можливість роботи бригад з вилучення донорських органів та визначити організації, які забезпечать їхнє транспортування з місць вилучення до трансплантаційних центрів. У реанімаційних відділеннях потрібно забезпечити можливість встановлення факту смерті мозку – встановивши відповідне обладнання та вивчити персонал. І головне. Необхідно забезпечити фінансування проведення трансплантації за схемою “гроші йдуть за пацієнтом”. І ще багато і багато іншого, без чого неможливе функціонування та розвиток системи трансплантації у країні. Все це потребує значних фінансів, значного часу та інтенсивної скоординованої праці багатьох спеціалісті у МОЗі, місцевих адміністраціях та медичних закладах.

Але я впевнений, що ми зможемо пройти цей шлях, адже ми маємо вищу ціль – збереження життя та здоров’я тяжкохворих.

18 грудня 2019

Валерій Дубіль: Долю землі має визначати український народ

  • 13:18

За матеріалами фейсбуку Валерія Дубіля.

Законопроект про відкриття ринку землі у цьому році не розглядатимуть.

Сьогодні на ранковому засіданні аграрного комітету, яке вчора вимагала скликати наша фракція «Батьківщина», голова ВРУ запевнив, що законопроект не розглядатимуть в обхід регламенту. А отже Рада фізично не встигне до Нового року пройти всі 4500 правок. Тож завтрашній турборежим розпродажу України скасовується.

Це тільки перша маленька перемога. І тепер наше завдання – зняти законопроект з розгляду і добитися проведення Всеукраїнського референдуму. Долю української землі мають визначати виключно її власники – український народ!

16 грудня 2019

Лікарі вимагають від влади підвищення умов праці, а пацієнти – якості лікування

  • 18:08

За матеріалами блогу Валерія Дубіля на kievvlast.com.ua.

13-14 тис. медиків щороку йдуть з професії або їдуть працювати в інші країни. Від цього страждає якість медпослуг, від цього українська медицина повільно помирає. Нещодавнє опитування Соціологічної групи “Рейтинг” показало – лише до 4% українців оцінюють рівень якості послуг у медзакладах на відмінно. І зараз Верховна Рада має зробити все від неї залежне, щоб повернути цей процес у зворотній бік.

Для цього депутати мають створити сприятливі умови для лікаря – не тільки робоче місце чи гідну зарплату, а дати можливість самому вибирати як краще лікувати, визначити правила роботи, розробляти стандарти і протоколи лікування, допускати до заняття професійною діяльністю своїх колег, визначати порядок підвищення кваліфікації та забезпечення професійного зростання, вирішувати професійні конфлікти, контролювати виконання етичних і професійних норм, розслідувати випадки їхнього порушення і скарги пацієнтів на некваліфіковані дії своїх колег і ще багато чого іншого.

Одним словом – дати можливість управляти своєю професією, створити нарешті професійне самоврядування. Медик має лікувати, а не бути і прибиральницею, і завгоспом, і архівістом. Коли його не відволікатимуть сторонні фактори, він зможе зосередитися на процесі лікування!

Зробити це можна, прийнявши відповідний законопроект. Нещодавно у Раді їх було чотири – останні тижні ми з експертами під час робочих груп при Комітеті з питань здоров’я нації якраз дискутували навколо них.

Та підготувати рішення у турборежимі виявилось неможливим – було багато "сирих" положень в основному законопроекті, у той же час деякі пункти альтернативних законопроектів мали раціональне зерно. Тож цієї середи комітет ухвалив зважене рішення – рекомендувати Верховній Раді відхилити всі чотири поданих законопроекти, щоб почати спільну розробку нового – консенсусного.

І тут вже не про швидкість, тут про якість. Тому ми вирішили, що він буде основуватися на кращих напрацюваннях, які були у попередніх, а до обговорення ми залучимо широке коло експертів і медичних стейкхолдерів. Я наполягатиму на включенні їх до дискусії, адже якщо законопроект виписати правильно і він влаштує всі сторони – він може зупинити виїзд медиків за кордон.

Але це можливо тільки в тому випадку, якщо лікарське самоврядування буде дійсно ефективним і незалежним від держави.

Зараз я запрошую всіх охочих долучитися до розробки нового законопроекту – тільки так ми зможемо гарантувати, що це не буде черговий, спущений згори законопроект. Наша фракція “Батьківщини” слідкуватиме, щоб ці умови були дотримані. Ми вважаємо, що саме медики мають визначати для себе комфортні умови для роботи, стандарти, формувати держзамовлення в учбових закладах, надавати своїм колегам право на практику, вирішувати конфлікти і так далі. Маю надію, результат цієї роботи відчує кожен українець на собі, коли після вступу закону у дію зайде до будь-якого медзакладу країни.

04 грудня 2019

Мусимо терміново змінити систему медичних стандартів

  • 17:08

За матеріалами фейсбуку Валерія Дубіля.

З 1 квітня реформа медицини пошириться на всі рівні, гроші підуть за пацієнтом тепер уже й до лікарень.

І чим ближче ця дата, тим більше запитань мені надходить від лікарів – скільки держава платитиме за той чи інший випадок і чи вистачить цих коштів на зарплати, чи очікувати звільнень. На жаль, й досі незрозуміло, скільки та за яку послугу – немає стандартів, бо останні роки розробкою її системи не займалися. А від них залежать і зарплати лікарів, і існування лікарень, і надання меддопомоги пацієнтам.

Тому зараз нам терміново потрібно докорінно змінити систему медичних стандартів. І щоб обговорити, як це найкраще зробити, вчора провів перше засідання підкомітету з питань технічного регулювання та стандартизації у сфері охорони здоров’я. З депутатами, експертами та представниками МОЗу прийшли до спільного висновку – стандартизація в охороні здоров’я не схожа на жодний інший її вид, тому не може підпадати під загальні норми, як це спробували зробити у 2014 – не можна висувати однакові вимоги до роботи кондиціонера і лікаря. Тож вирішили: необхідно проводити не косметичні зміни, а докорінно змінити систему медичних стандартів.

Почнемо з регулювання участі в розробці медичних стандартів органів лікарського самоврядування. Від цього залежать в ефективне використання коштів, і якість медпослуги, і захист лікаря від професійних ризиків, і захист пацієнта від лікарської помилки. Найближчим часом рекомендуватимемо комітету внести відповідні правки до прикінцевих положень сполосованої версії законопроєкту про самоврядування лікарських професій.

Архів онлайн новин
<< < груд. 2019 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
TOP новини
П'ятниця, 06 березня 2020
За матеріалами блогу Валерія Дубіля на kievvlast.com.ua. Ціни на ліки в Україні постійно зростають і стають все більше недоступними для українців.…
Інтерв’ю