Що таке публічна політика?
На заході під цім терміном розуміють націленість держави на реалізацію суспільних інтересів. Для цього налагоджується взаємодія між представниками громадськості, експертами, парламентом та урядом. І розробка законопроектів ведеться сумісними зусиллями всіх сторін, а кожен кожний крок висвітлюється публічно.
Публічна політика в охороні здоров’я є одним з найважливіших завдань демократії. Сфера охорони здоров’я пов’язана з питаннями життя та смерті всіх громадян без виключення, а отже кожна зміна в галузі потребує найширшого суспільного обговорення. Сьогодні, на жаль, гострі дискусії на рівні громад і медичного загалу йдуть вже під час проведення реформи, а не на стадії публічного обговорення та попередніх дискусій з усіма зацікавленими сторонами (стейкхолдерами), що, відповідно до повного циклу публічної політики, робиться відразу після проголошення політичного порядку денного.
Така ситуація виникла саме через дефіцит відкритості у формуванні політики в галузі охороні здоров’я України: проекти законів та інших нормативних актів з’являються у полі бачення народу та представників медичної галузі неочікувано, зненацька, і починають обговорюватись запізно. Це призводить не тільки до вкрай низького рівня ініціатив, але й до великої загрози корупційного лобізму. Саме ця проблема змусила МФО «За впровадження повного циклу публічної політики» взятися також і за медичний напрямок, координатором якого став народний депутат України Валерій Дубіль. Задля найглибшого вивчення проблем на пошуків механізмів їх вирішення Валерій Дубіль створив депутатсько-експертну групу із залученням провідних спеціалістів у галузі охорони здоров’я.
Завдання групи:
- розробка проектів реформ у галузі охорони здоров’я;
- проведення публічних консультацій з експертами та стейкхолдерами;
- залучення експертів та громадськості до підготовки повного переліку проблем реформ, що плануються;
- опрацювання «книги проблем» та створення «книги рішень»;
- розробка проектів законів та інших нормативно-правових актів, які потрібні для ефективного втілення реформ.
Виконання всіх цих завдань і стане запровадженням повного циклу публічної політики в охороні здоров’я, який забезпечить високу якість нормотворчої роботи, її сприйняття народом України та професіоналами медичної галузі.