Офіційний сайт народного депутата України Валерія Дубіля

Валерій Дубіль: Рада більшістю голосів знищила українську систему охорони здоров’я

  • Вівторок, 24 жовтня 2017
  • 656

19 жовтня Верховна Рада 240 голосами прийняла у другому читанні законопроект №6327, який МОЗ охрестив медичною реформою. Проти голосувала фракція «Батьківщина», а народний депутат Валерій Дубіль назвав ініціативу Уряду загибеллю української системи охорони здоровя.

Що ж справді криється за буквами урядового законопроекту і до яких він наслідків призведе?

Представники парламентського комітету з питань охорони здоровя ще під час засідань робочої групи, яка опрацювала майже тисячу правок, поданих нардепами, стверджували: співоплату прибрали, тому медицина дійсно стане безкоштовною. Мовляв, Закон відповідає Конституції. Первинну ланку почнуть переводити на оплату за послугу вже з 1 січня 2018 року.

Тобто, сімейний лікар (по-старому – терапевт) отримуватиме гроші за кількість пацієнтів, які підпишуть з ним інформаційну угоду (а не контракт, за яким нестимуть відповідальність). Ці папірці-напівдокументи дадуть змогу отримувати лікарю гроші від ЦОВВу, новоствореного органу, який сам визначатиме якому лікарю платити і скільки, а якому – ні.

«На початку законопроект 6327 ставив собі одним із завдань зменшити корупційні ризики. А насправді ним просто створюється орган, який регулює фінансові потоки і зосереджує у своїх руках 80 млрд грн. Яким чином і хто контролюватиме його – ніхто не знає. Яким чином платитиме – ніхто не знає. Замість того, щоб спочатку провести розрахунки, апробацію нової системи, депутати переклали це на виконавчі органи і зняли з себе відповідальність.

Проте – закон прийняли і пропіарились, що в Україні буде реформа медицини. Від відповіді на питання, чи буде вона якісною і продуманою, вони утримуються», - коментує Валерій Дубіль.

Чи дійсно буде первинка безкоштовною – перевірити легко, просто порахувавши.

Лікарям обіцяють заробітну плату у 18-20 тис грн. За ці гроші лікар має утримувати медсестру, фельдшера (якщо це село), транспорт, оплачувати комунальні послуги, закуповувати необхідне обладнання. А тепер – УВАГА! – на первинку (сімейних лікарів) у бюджеті на 2018 рік закладено майже на 1 млрд грн менше, ніж могло бути закладено за старою системою фінансування. Постає запитання – за рахунок чого чи кого збільшаться заробітні плати у лікарів?

«До другого читання з законопроекту №6327 прибрали слово «співоплата», але це зовсім не гарантує безкоштовну медичну допомогу. Бо законопроект не шукає додаткові джерела фінансування, а просто гарантує певну частину безкоштовних послуг.

Зважаючи на те, що фінансування, наприклад, первинки, у наступному році не збільшиться, а зменшиться, є тільки два варіанти як виплатити такі високі заробітні плати – або за послуги лікаря доплачуватимуть пацієнти зі своїх кишень, або з трьох лікарів двоє мають звільнитися. А це вже – порушення 49 статті Конституції», - говорить Валерій Дубіль.

Та найцікавіше у цій історії, що 66 000 лікарів вже виїхало закордон. Нині в Україні близько 12 тисяч лікарів, які у перспективі стануть сімейними. Для запровадження нової системи потрібно 25-30 тис лікарів (населення - 42 млн чоловік, у місті – 1 лікар на 2000 населення, у селі – 1 на 1500). Тобто – не вистачає 13-18 тис лікарів. До речі, Польща планує спростити процес працевлаштування для лікарів із України, бо в них лікарів теж не вистачає.

І що ми маємо? Молодь їде закордон, 2/3 лікарів мають звільнитися. Нині 60-65% працюючих лікарів – люди пенсійного і передпенсійного віку, які навряд чи будуть перепрофілюватися.

«Підхід влади до проведення реформи взагалі ставить у ступор, - говорить Валерій Дубіль. – Замість продуманості, створення концепції, узгодження з усіма сторонами реформи – бачимо відсутність обміну досвідом, відстороненість від власного народу, і, як результат – скоростиглі дії, які розвалять залишки старої системи, не запропонувавши нових.

Наша фракція спільно з депутатами з інших партій, з тисячами медиків і пацієнтів розробила і узгодила концепцію реформування системи здоров’я України, альтернативні законопроекти, які реформують галузь не клаптиково, а комплексно. І робитиму все для того, щоб Рада встигла прийняти ці законопроекти до того, як уряд під корінь знищить систему охорони здоровя в Україні», - наголосив народний депутат.

За словами Валерія Дубіля, нині залишився єдиний шанс на порятунок — вето Президента України на прийнятий закон. Саме своїм підписом (чи його відсутністю) голова держави візьме на себе відповідальність за майбутнє всієї системи охорони здоров’я країни.

Щодо інших небезпек, які несе урядовий законопроект, читайте у наступних випусках.

За матеріалами газети "Деснянка".

Подiлитись посиланням:
Архів новин розділу
<< < груд. 2018 > >>
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31